Archive of Past Winners

San Diego District National Council Audition Winners

List of Grand Final Winners can be found at the bottom of this page.

 

Winners Award Prize Judges
2016      
Shabnam Kalbassi Winner's Award    
Ted Pickell Winners Award    
Sarabeth Belon Dorothy Haugh Grainer Award    
Kiana Bell Joan Henkelmann Award    
Reno Wilson Robert Lundy Award    
McKenna Slack NATS San Diego Chapter Award    
Shabnam Kalbassi Audience Choice    

2015

Nicholas Newton
Kristen Choi
Abigail Levis
Aidan Munoz-Wentt
Hillary Young
Kylena Parks
Anastasia Malliaras

Kiana Bell

 

Winner's Award
Winner's Award
Winner's Award
NATS Encouragement Award
Greiner Encouragement Award
Henkelmann Encouragement Award
R Lundy-Jan Moore Encouragement 

Timpani Audience Choice Award

 

$1,000
$1,000
$1,000
$250
$250
$250
$250
$200

 

Bruce Donnell
Evans Mirageas
Margaret Jane Wray

2014

Amy Joy Stephens
Anthony Whitson-Martini
Kelsey Kammeraad
Andrew Bennett
Kiana Bell
Jonathan Daniel Lacayo
Anthony Whitson-Martini

 

Amy Joy Stephens
Anthony Whitson-Martini
Kelsey Kammeraad
Andrew Bennett
Kiana Bell
Jonathan Daniel Lacayo
Anthony Whitson-Martini

 

$1,000
$1,000
$250
$250
$250
$250
$200
Kelly Anderson
Cori Ellison
Craig Terry

2013

Alexandra Rodrick
Christen Blair Horne
Bryan Pollock
Amy Joy Stephens
Christen Blair Horne
Emma-Grace Dunbar
Joseph Lopez

 

Winner's Award
Winner's Award
NATS Encouragement Award
Greiner Encouragement Award
Audience Choice Award
Henkelmann Encouragement Award
Faulk Encouragement Award

 

$1,000
$1,000
$250
$250
$200
$250
$250
David Gately
Carol Kirkpatrick
Harry Silverstein

2012

Caleb Barnes
Anthony Moreno
Christen Blair Horne (Ryerson)
Julie Anne Miller (Villalobos)
Erin McAdams
Alexandra Rodrick
Chelsea Seener
Kelly Rubinsohn
Jacquelynne Fontaine

 

Winner's Award
Winner's Award
Winner's Award
Winner's Award
Greiner Encouragement Award
Faulk Encouragement Award
Henkelmann Encouragement Award
NATS Encouragement Award
Timpani Audience Choice Award

 

$1,000
$1,000
$1,000
$1,000
$250
$250
$250
$250
$200
Judith Forst
Barbara Kierig
Darren K. Woods

2011

Sasha Hashemipour
Karin Michelle Wilcox
Christen Blair Horne
Siobahn Sung
Siobahn Sung
Austin James Thompson
Austin James Thompson
Sharin Apostolou

 

Winner's Award
Winner's Award
Winner's Award
NATS Encouragement Award
Greiner Encouragement Award
Faulk Encouragement Award
Henkelmann Encouragement Award
Timpani Audience Choice Award

 

$1,000
$1,000
$1,000
$300
$300
$300
$300

$200

David Effron
Gayletha Nichols
Sally Wolf

2010

Valerie Vinzant
Marina Boudart Harris
Jacquelynne Fontaine
Christian Sanders
Michael Blinco
Austin James Thompson
Vladilen Bgatov
Elisa Jordan
Joyce Yin

 

Winner's Award
Winner's Award
Winner's Award
Greiner Encouragement Award
Faulk Encouragement Award
Henkelmann Encouragement Award
NATS Encouragement Award
Cunningham Encouragement Award
Timpani Audience Choice Award

 

$1,000
$1,000
$1,000
$300
$250
$250
$250
$250
$200
Jane Bunnell
Michael Egel
Dean Williamson

2009

Marina Boudart
Sharin Apostolou
Maria Lopez
Alexandra N. Rodrick
Christian Sanders
Austin James Thompson
Raechele Hans
Sharin Apostolou

 

Winner's Award
Winner's Award
Winner's Award
Greiner Encouragement Award
Faulk Encouragement Award
Henkelmann Encouragement Award
NATS Encouragement Award
Timpani Audience Choice Award

 

$1,000
$1,000
$1,000
$300
$250
$250
$250
$200
Maestro John Baril
Anthony Dean Griffey
Danielle Orlando

2008

Rachel Copeland
Samuel Spade
Crystal Jarrell
Jackie Hayes
Sarah Brand
Candace Radeboldti
Melissa Carter
Crystal Jarrell

 

Winner's Award
Winner's Award
Winner's Award
Greiner Encouragement Award
Faulk Encouragement Award
Henkelmann Encouragement Award
NATS Encouragement Award
Timpani Audience Choice Award

 

$1,000
$1,000
$1,000
$300
$250
$250
$250
$200
Marcia Baldwin
Francis Graffeo
Roger Pines

2007

Amanda Hall
Crystal Jarrell
Lorant Najbauer
Rebecca Sjowall
Laurelle Gowing
Laurelle Gowing
Samuel Spade
Steve Pence
Elda Peralta
Abdiel Gonzalez

 

Winner's Award
Winner's Award
Winner's Award
Winner's Award
Encouragement - Faulk Award
Timpani Audience Choice Award
NATS Encouragement Award
Henkelmann Encouragement Award
Encouragement - Greiner Award
Encouragement - Lilah Devries Award

 

$1,000
$1,000
$1,000
$1,000
$250
$200
$300
$250
$300

$250

Richard Cross
Felicity Jackson
Kamal Khan

2006

Justin Lee Miller
Laura Mitchell
Cesar Sanchez
Nathan Stark
Natalie Studwell
Candace Radeboldti
Evan Brummel
Tamaron Conseur
Michael Foreman
Elda Peralta
Cesar Sanchez

 

Winner's Award
Winner's Award
Winner's Award
Winner's Award
Winner's Award
Encouragement - Greiner Award
Encouragement - NATS Award
Encouragement - Barson Award
Encouragement - Henkelmann Award
Encouragement - Faulk Award
Timpani Audience Choice Award

 

$1,000

$1,000
$1,000
$1,000
$1,000
$300
$250
$250
$250
$250
$200
Allan Monk
Gayletha Nichols
Carol Rausch

2005

Angela Cadelago
Laura Mitchell
Natalie Studwell

 

Winner's Award
Encouragement - NATS Award
Encouragement - Faulk Award

 

$1,000
$250

$250

 

Vinson Cole
Richard Harrell
Barbara Day Turner

2004

Tom Corbeil
Priya Palekar
Laura Mitchell
Stacey Lichter

 

Winner's Award
Winner's Award
Encouragement - NATS Award
Audience Choice Award

 

$800
$800
$250
$200
Marcia Baldwin
Brad Trexell
Dean Williamson

2003

Stacey Lichter
Awet Andemicael
Awet Andemicael
Kristen Marie Leon

 

Winner's Award
Winner's Award
Audience Choice Award
Encouragement - NATS Award

 

$750
$750
$250
$250
John Baril
Daniel Catan
Sheri Greenawald

2002

Lisa Agazzi
Chad Frisque
Victoria Mature
Janelle Rollinson
Lisa Agazzi
Michele Luebbe
Edward Mout

 

Winner's Award
Winner's Award
Winner's Award
Winner's Award
Timpani Audience Choice Award
Encouragement Award- District Award
Encouragement Award- NATS Award

 

$625
$625
$625
$625
$250
$250
$250
Lucinda Carver
Erie Mills
Roger Pines

2001

Gregorio Gonzalez
Janelle Rollinson
Stacey Fraser
Andrew Truett
Laura Portune
Paul Bower
Gregorio Gonzalez

 

First Place
Second Place
Third Place
Fourth Place
Encouragement Award- NATS Award
Encouragement Award-Quinn Award
Timpani Audience Choice Award

 

$1,000
$750
$500
$300
$250
$250
$250
Daniel Helfgot
Gwendolyn Lytle
Alan Smith

2000

Kathleen Halm
Andrew Truett
Barbara Tobler
Lisa Archibeque
Gregorio Gonzalez
Angelique Zuluaga
Catherine Stacey Fraser

 

First Place
Second Place
Third Place
Fourth Place
Encouragement Award- NATS Award
Encouragement Award-Quinn Award
Encouragement Award-Fischlowitz Award

 

$1,000
$750
$500
$300
$250
$250
$250
Dick Jones
David Speers
Kari Windingstad

1999

Tara Generalovich
Priti Gandhi
Daniel Koehn
Suzanne Lustgarten
Daniel Koehn
Mel Leroy

 

First Place
Second Place
Third Place
Fourth Place
Special Category Award-PMC
Encouragement Award-NATS

 

$1,000
$750
$500
$300
$300
$250
Christopher Hahn
Nina Hinson
Barbara Day Turner

1998

Kathleen Halm
Ryan Lowe
Thomas Roy
Lisa Archibald
Thomas Roy
Ryan Lowe

 

First Place
Second Place
Third Place
Fourth Place
Special Category Award-PMC
Encouragement Award-NATS

 

$1,000
$750
$500
$300
$300
$250
Juliana Gondek
Victoria Kirsch
Henry Price

1997

Kathleen Halm Simmons
Thomas A. Roy
Roderick Gomez
Priti Gandhi
Salvador Padilla

 

First Place
Second Place
Third Place
Fourth Place
Special Category Award-PMC

 

$1,000
$750
$500
$300
$300
David Aks
Lynn Cole-Adcock
Marianne H. Oaks

1996

Lisa Martinez Archibeque
Catherine Ireland
Ava Baker Liss
Thomas Roy
Salvador Padilla
Priti Gandhi
Richelle Marie Triglia

 

First Place
Second Place
Third Place
Special Category Award-PMC
Special Category Award-PMC
Encouragement Award
Encouragement Award

 

$1,000
$750
$500
$300
$300
$200
$200
Matthew Farruggio
Louis Lebherz
Kari Windingstad

1995

Salvador Padilla
Ava Baker Liss
Thomas A. Roy
Salvador Padilla
D. Patrick Russell
Jane Srygley

 

First Place
Second Place
Third Place
Special Category Award-PMC
Encouragement Award
Encouragement Award

 

$1,000
$750
$500
$300
$250

$150

Nina Hinson
Sara McFerrin
Michael Milenski

1994

Margaret B. Kohler
Katherine A. Lundeen
Salvador Padilla
Wesley T. Snow
Thomas A. Roy
Wesley T. Snow

 

First Place
Second Place
Third Place
Special Category Award-PMC
Encouragement Award
Encouragement Award

 

$1,000
$750
$500
$300
$200
$150
Catherine Aspinall
Armen Guzelimian
William Vendice

1993

Shouna Shoemake
Katherine A. Lundeen
Anita DeSimone
Andrew Richards
Andrew Richards
Salvador Padilla
Salvador Padilla
Wesley T. Snow
Shouna Shoemake
Katherine A. Lundeen

 

First Place
Second Place
Third Place
Fourth Place
Spec Cat Award-PMC Award - R Boucher
Special Category Award-PMC Award
Enc Awd-Classical Music Enc of O-side
Encouragement Award-Marten Award
Scholarship Award-By MMF
Scholarship Award-By MMF

 

$1,000
$750
$500
$300
$200
$100
$150
$150
$300
$200
Kathryn Cathcart
Barbara Day Turner
Dr. Keith Clark

1992

Patricia McAfee
Andrew Richards
Diane Winterton
Beverly Park
Terry Phipps
Jane Papajohn
Melody Smith

 

First Place
Second Place
Third Place
Fourth Place
Special Category Award-PMC
Encouragement Award
Encouragement Award

 

$1,000
$750
$500
$300
$200
$150
$100
Gimi Beni
Dame Donna Peterson
Jane Paul

1991

Sylvia Wen
Patricia McAfee
Tracy Van Fleet
Nina LoMonaco
Elena Correia
Katherine A. Lundeen
Tonia LeBlanc
M. Andrew Richards
Terry Phipps

 

First Place
Second Place
Third Place
Fourth Place
Encouragement Award-NATS
Encouragement Award
Enc Awd-Classical Music Enc of O-side
Encouragement Award
Encouragement Award

 

$1,000
$750
$500
$300
$200
$150
$100
$100
$100
William Hall
Judith Oas-Natalucci
Margaret Schaper

1990

Sylvia Wen
Patricia McAfee
Diane Winterton
Katherine A. Lundeen
Jeff Calof
David Kim
John Polhamus

 

First Place
Second Place
Third Place
Fourth Place
Encouragement Award-Buta Award
Encouragement Award-CMS of SD
Encouragement Award-Marten Award

 

$1,000
$500
$300
$200
$100
$100
$100
Armen Guzelimian
Sara McFerrin
Dorothy Warenskjold

1989

Sylvia Wen
Jose Medina
Dan Hendrick
Juan Flores
Debra Pearson (McLaren)
David Kress
Leann Sandel
Diane Winterton

 

First Place
Second Place
Third Place
Fourth Place
Encouragement Award-NATS
Encouragement Award
Encouragement Award
Encouragement Award

 

$1,000
$500
$300
$200
$100
$100
$100
$100
Lawrence F. Stayer
Catherine Aspinall
Natalie Limonick

1988

Martin Wright
Patricia McAfee
Michael Cox
John Polhamus
Debra Pearson
Anita Colet

 

First Place
Second Place
Third Place
Encouragement Award-NATS
Encouragement Award
Encouragement Award

 

$1,000
$500
$300
$100
$100
$100
Monroe Kanouse
Henrietta Pelta
Carl Zytowski

1987

Debra Pearson
Patricia McAfee
Martha Jane Weaver
Joseph Grienenberger
Dawn Veree Harrison
Carolyn Whyte

 

First Place
Second Place
Third Place
Encouragement Award-NATS
Encouragement Award
Encouragement Award

 

$1,000
$500
$300
$100
$100
$100
Kathryn Cathcart
Charles Roe
Margaret Schaper

1986

Andrea Louise Mays
Betty Woods
Patricia-Lynne Basch
Kellie Evans-O'Connor
Dawn Veree Harrison
Patricia McAfee

 

First & Second Place Tie
First & Second Place Tie
Third Place
Special Award - Greiner
Encouragement Award 
Encouragement Award 

 

$750
$750
$300
$250
$250
$100
Mona Paulee
Sara McFerrin
Ernest St. John Metz

1985

Sarah Agler
Dan Hendrick
William Nolan
Martin Wright
Judy Oishei

 

First Place
Second Place
Third Place
Encouragement Award 
Encouragement Award 

 

$1,000
$500
$300
$250
$100
Peter Hemmings
Louise Sherman Merrill
Elizabeth Mannion

1984

September/October

Steven Savino
Max Chodos
Fran Bjorneby

John-Scott Moir

January/February

Jonathan Welch
Diane Jennings
Glen Fernandez-D'Abreo
Virginia Sublett
Karen Carle
Carolyn Whyte

 

 

 

First Place 
Second Place
Encouragement Award 
Encouragement Award 

 

First Place
Second Place
Third Place
Fourth Place
First Runner Up
Second Runner Up
 

 

 

$750
$650
$150

$100

 

$500
$350
$250
$150
$100
$100

 

Herta Glaz
Harriett Johnson
J. Patrick Raftery

 

 

 

Carol Neblett-Akre
Jess Thomas
Henry Holt

1983

Nancy Moore
Glen Fernandez-D'Abreo
William Nolan
Diane Houghton

 

First Place
Second Place
Third Place
Fourth Place

 

$500
$400
$300
$200
Susan Davenny Wyner
Dr. Hans Lampl
Dr. David W. Scott

1982

Jonathan Welch
Marcia Cope
Nancy Moore
Sara Pruetti
Anita Colet
Diane Jennings
Nancy Zeff
Joe Pechota
Douglas Nasrawi

 

First Place
Second Place
Third Place
Runner Up
Runner Up
Runner Up
Runner Up
Study Award - NATS
Study Award

 

$500
$350
$250
$100
$100
$100
$100
$100
$100
Irma Cooper
Raymond Gibbs
Gary Campbell

1981

Marcia Cope
Nancy Zeff
David Hannasch
Mary Hurzeler
Anne McMillan
Stephen Scot-Shepherd
Jonathan Welch
Andrea Mays
Fran Bjorneby
Gary Prettyman
Kellie Evans
William Nolan

 

First Place - Career Category
Second Place - Career Category
Third Place - Career Category
Runner Up - Career Category
Runner Up - Career Category
Runner Up - Career Category
Runner Up - Career Category
First Place - Apprentice Category
Second Place - Apprentice Category
Special Award - Sanderson Award
Committee Award - Apprentice Category
Committee Award - Apprentice Category

 

$500
$350
$250
$100
$100
$100
$100
$250
$150
$100
$50
$50
Esther Andreas
Ernest Fredric Knell
Michael Milenski

1980

Martha Jane Howe
Stephen Scott Shepherd
Nancy Moore
Glen D'Abreo
Susan Dixon
Nancy Jones

 

First Place
Second Place
Third Place
Runner Up
Runner Up
Runner Up

 

$500
$350
$250
$100
$100
$100
Nan Merriman
Walter Cassel
Henrietta Pelta

1979

Stephen Scott Shepherd
Renata di Pietro
Anna Bjornson
Nancy Moore
Kathryn Evans
Emily Israel
Joe Pechota
Annette Winchell
Aviva Katzman

 

First Place
Second Place
Third Place
First Runner Up
Second Runner Up
Third Runner Up
Encouragement Award 
Special Award
Special Award
 
Donna Peterson
Carl Princi
John Guarnieri

1978

Martha Jane Howe
Marnie Clark
Stephen Scott Shepherd
Melanie Sonnenberg
Janice Peterson
Susan Dixon
David Patrick Hannasch
Annalisa Hathaway
Conrad F. Von Metzke

 

First Place
Second Place
Third Place
Runnerup Award
Runnerup Award
Runnerup Award
Study Award
Special Award
Special Award
 
Ruth Michaelis
Kathryn Harvey
Conrad Immels

1977

Susan Blum
Barbara Wilkinson
Martha Jane Howe
Janice Peterson
Thomas Hinckley
Margaret Bicknell
Janice Peterson

 

First Place
Second Place 
Third Place
Runnerup Award
Runnerup Award
Runnerup Award
Encouragement Award 

 

$500
$350
$250
$100
$100
$100
$100
Nadine Conner
Peter Mark
Matthew Farruggio

1976

Karen Burger
Heidi Lasley
Terry Shirk
Diana Davidson
Katharine Housman
Thomas Hinkley
Carolyne McDaniel
Marcia Cope
Lynette Tolbert

 

First Place
Second Place
Third Place
Runnerup Award
Runnerup Award
Runnerup Award
Runnerup Award
Encouragement Award
Encouragement Award

 

$550
$350
$235
$75
$75
$75
$75
$100
$100
George Howerton
Douglas Lawrence
Margaret Schaper

1975

Heidi Lasley
Robert Tota
Carolyne McDaniel
Suzanna Rossi
Teri Sinclair
Diana Davidson
Stephen Ross

 

First Place - Tie
First Place - Tie
Second Place
Third Place
Runnerup Award
Runnerup Award
Runnerup Award
 
Ruth Michaelis
Dr. Hans Lampl
Davis Cunningham

1974

Diana Davidson
Phillip Ramey
Robert Tota
Heidi Jane Lasley
Teri Sinclair
Karol Hansen
Karen Hartman

 

First Place
Second Place
Third Place
Saunderson Study Award
Runnerup Award
Runnerup Award
Runnerup Award
 
Ina Souez
Peter Eros
Michael Kurkjian

1973

Kathy Knight
Constance Haldaman
Carolyne McDaniel 
Karen Hansen Oakley
Robert Tota
Leo Willis

 

First Place
Second Place - Tie
Second Place - Tie
Runnerup Award
Saunderson Study Award
Saunderson Study Award
 
Martial Singher
Sara McFerrin
Raymond Kendall

1972

Kathy Knight
Kaye Grobee
Susan Wade
Dora Walker
Diederick McAfee

 

 

First Place - Tie
First Place - Tie
Second Place
Improvement Award
Saunderson Study Award
 
Karen Armstrong
David Scott
Walter Herbert

1971

Constance Haldeman
Karen Hartman
Karol Hansen
Susan Wade

 

First Place
Second Place
Third Place
Saunderson Study Award
 
Stella Roman
Earl Moore
Howard Brubeck

1970

Marilyn Rue
Yvonne Garcia
Karol Hansen

 

First Place
Second Place
Third Place
 

 

Lily Pons
Tom Nee
Albert Goldberg

1969

Kathy Knight
Susan Wade
Carolyn McDaniel

 

First Place

First Place
Saunderson Study Award
 

 

Martial Singher
Carol Rixman
Donald Dierks

1968

Nelda Nelson
Kathy Knight
Morris Crisci

 

First Place
Second Place
Third Place
 

 

Natalie Limonick
Olga Maynard
Zoltan Rozsnyai

1967

Susan Regains
Yvonne Gereia

 

First Place
Second Place
 
Maria Montana
Harriett Bucker
Howard Fried

1965

Anita La Coe

 

First Place
 

 

Vere Wolf
1964    
Constance Herreshoff

1963

William Leyerle

 

First Place
 

 

Allan Kriegsman

1962

Eugenia Milroy

 

First Place
 
J. Dayton Smith
E.H. Maxwell
1961    
Ruth Reynolds Murray

1960

Mary MacKenzie

 

 

First Place
 

 

Alex Haas

1959

Robert Salmon

 

First Place
   
       
       

 

List of Grand Final Winners
MONC Winners - website.pdf
Adobe Acrobat document [164.6 KB]
Print Print | Sitemap Recommend this page Recommend this page
© San Diego District MONC